wtorek, 26 lipca 2011

Wakacje na Krymie cz.2

Pierwszego dnia naszego pobytu na Krymie zwiedziliśmy miasto, w którym na cały tydzień zamieszkaliśmy - Symferopol.

Jest to stolica Krymu i moim zdaniem, jest to bardzo dobre miejsce wypadowe do innych krymskich miejscowości - ma bardzo dobre połączenia z innymi miastami.

Wprawdzie nie jest to zbyt czyste i urokliwe miejsce, ale ma swój specyficzny, niezapomniany klimat. Symferopolski dworzec jest swoistą wizytówka miasta - duży, czysty i naprawdę ładny. Nie wiem jak to się dzieje, ale pomimo wszędobylskich śmieci na ulicach czy chodnikach dworce na Ukrainie są zadbane i czyste.

Obok dworca kolejowego znajduje się dworzec, z którego odjeżdżają trolejbusy i marszrutki - wydaje się, że do wszystkich krymskich miejscowości. Panuje tam strasznie duży hałas i chaos, w którym jednak można się odnaleźć. Bilety na marszrutki nie są zbyt drogie, ale do kas stoją ciągle długie kolejki. Nie musimy się jednak martwić kolejkami, ani tym, że nie mamy biletu na marszrutkę - bilety właściwie same nas znajdą. Normą jest szukanie pasażerów przez kierowców - zewsząd słychać nazwy różnych miejscowości, do których są chętni nas zabrać. Ostrzegam - kierowcy marszrutek jeżdżą bardzo szybko, wyprzedzają na ostrych zakrętach, nie zwalniając nawet na sekundkę, a przy tym często rozmawiają przez telefon. A to wszystko dzieje się na krętej, górskiej drodze (na trasie Symferopol - Jałta).

Do Jałty można również dojechać trolejbusem - jest to chyba najdłuższa trasa trolejbusowa w Europie. Wprawdzie stan techniczny trolejbusów pozostawia bardzo dużo do życzenia, a droga ciągnie się w nieskończoność (do Jałty jedzie się ponad 3 godziny), jednak podróż tym środkiem lokomocji jest niezapomnianym przeżyciem. Dworzec w Symferopolu

 Dworzec z marszrutkami - tu chyba zawsze tętni życie


Trolejbus - jeden z nowszych
 
W samym Symferoplu nie ma zbyt wielu atrakcyjnych zabytków. Jest meczet, kilka cerkwi, gmach parlamentu, pomnik Lenina, park z nowoczesnymi rzeźbami, kilka ciekawych muzeów, oraz mnóstwo budek z przepysznymi czeburiekami i niezastąpiony kwas chlebowy, sprzedawany z beczek.


 Meczet

Parlament Autonomicznej Republiki Krymu

 Pomnik Lenina

 Deptak


Park z ekspozycją rzeźby nowoczesnej - tu motor, na który można wsiąść.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i komentarze :)